Malá tajemství kanabidiolu aneb CBD, jak ho možná neznáte – 2.díl

Kanabidiol neboli CBD se dostává stále více do centra zájmu veřejnosti i odborníků. Vědci ještě zdaleka neprozkoumali všechny možnosti jeho využití. Řada studií přitom naznačuje pozitivní dopad na lidské zdraví. A tak se tato látka v odborných článcích objevuje čím dál tím častěji. Výrazný podíl na tom mají také čeští vědci. Pojďme si je v krátkosti připomenout.

Konopí, rostlina neprávem zapomenutá

K poznání látek obsažených v konopí přispěla také řada českých vědců. Jedním z prvních byl profesor Jan Kabelík, který vedl Ústav eugeniky a hygieny venkova v Losinách. Zde sledoval účinky různých rostlin na lidské zdraví.

Z výsledků, které získal při studiu konopí, byl nadšený. V roce 1955 je podrobně popsal v monografii nazvané Konopí jako lék. “Je to poučný příklad, jak vysoce účinná léčivá rostlina, dobře známá ve starověku a středověku, užívaná dokonce koncem 19. století, byla zapomenuta a opuštěna – zcela neprávem – dnešním oficiálním lékařstvím,” poznamenal Kabelík v úvodu této práce.

IMG_4806

Kanabinoidy v centru zájmu českých vědců

Nejvýznamnější studie kanabinoidů probíhaly na Univerzitě Palackého v Olomouci (tehdejší Československo) v letech 1940–1960 pod vedením Zdeňka Krejčího a Františka Šantavého. Z konopí se jim podařilo izolovat první kyselinu, která je typická jen pro tuto rostlinu: kyselinu kanabidiolovou = CBDA (Krejčí a Šantavý, 1955). 

Následně v roce 1963 určil prof. Šantavý také kompletní chemickou strukturu kanabidiolu a (-)Δ9transtetrahydrokanabiolu neboli THC (Šantavý, 1964).

Průlomový objev

Na práci svých kolegů posléze navázal profesor Lumír Ondřej Hanuš. Zaměřil se na zkoumání endokanabinoidního systému (ECS). Spolu s kolegou Anthonym Devanem v roce 1992 objevili v laboratoři Raphaela Mechoulama na Hebrejské Univerzitě v Jeruzalémě endogenní kanabinoid anandamid. 

Slovo ananda, pochází ze sanskrtu a znamená „blaženost“ či „dokonalé štěstí“ a slovo amid poukazuje na chemickou podstatu této látky. Zkoumáním vlivu této látky na endokanabinoidní systém vědci porozuměli mechanismu účinků konopí na lidský organismus.


mceclip0-10

Jaroslav Peč, Konopí aneb THC, CBD, CB1 , CB2 atp., Fytoterapie Prakt. lékáren. 2013; 9(3): 131–134

Zpět do obchodu